Podróże po świecie

 

Wstęp

 

 

 Podróżowanie po świecie

 

 

Podróżowanie

w

Unii Europejskiej

 

 

 Terroryzm

 

 

Bibliografia

  Australia

 

 

Spis treści

1. Dokumenty

2. Jak uzyskać wizę do Australii?

3. Szczepienia

4. Zniżkowe karty rabatowe (turystyczne)

 

 

 Dokumenty

 

Paszport

Wydrukowana wiza, najlepiej w dwóch egzemplarzach Międzynarodowe prawo jazdy

Karta kredytowa, która przyda się w nagłych sytuacjach. Trzeba ją zabrać z Polski, ponieważ australijskie banki nie wydają kart tego typu posiadaczom wiz czasowego pobytu.

 

 Jak uzyskać wizę do Australii?

Wydawaniem wiz do Australii zajmuje się Departament do Spraw Imigracji i Obywatelstwa (Department of Immigration and Citizenship). Zainteresowani mogą skorzystać z programu Wiza Wizard pozwalającego na wybór wizy najlepszej dla indywidualnych potrzeb. Procedury wydawania dokumentu są bardzo różne, od internetowych wniosków po podania wysyłane bezpośrednio do DIAC. Różnice występują także w cenach, kryteriach decyzyjnych i czasie oczekiwania na decyzje.

Najprostszym rodzajem wizy turystycznej jest eVisitor. Daje ona prawo pobytu w Australii na 3 miesiące przy każdym wjeździe, w okresie roku od wydania. Przeważnie bywa wykorzystywana do wyjazdów wypoczynkowych i odwiedzin u bliskich. Tego typu dokument musi posiadać każdy członek rodziny podróżującej pod Australii. Program eVisitor jest darmowy od początku swojego istnienia w 2008 roku, więc nie ma potrzeby trzeba uiszczać żadnych opłat za wizę. Formularz składa się drogą on-line, a czas wydawania to 2-10 dni.

Innym rodzajem wizy turystycznej jest Tourist Visa (676). Można ją uzyskać zarówno droga internetową (nazywa się wtedy e676) lub poprzez złożenie wniosku w ambasadzie.

Dokument jest wydawany na 3, 6 lub 12 miesięcy. Należy wyraźnie zaznaczyć czas, na jaki chce się uzyskać dokument, gdyż podania o dłuższy pobyt podlegają bardziej skrupulatnej kontroli. Wniosek o tę wizę może wiązać się z koniecznością opłaty 105 AUD, której władze nie zwracają w przypadku decyzji odmownej.

 Szczepienia

 

 

Turyści przybywający z Polski do Australii, nie muszą posiadać żadnych specjalnych szczepień. Zaleca się jedynie zaszczepienie przeciwko błonicy, tężcowi oraz polio. Są to szczepienia obowiązkowe w Polsce i każdy obywatel, który nie miał żadnych przeciwwskazań jest zaszczepiony. Wyjątek stanowi tężec. Ważność tego szczepienia wynosi ok. 8 lat Dlatego warto powtarzać to szczepienie, nawet jeśli nie wyjeżdżamy z kraju. Inaczej się przedstawia sytuacja, jeśli nie jedziemy do Australii z Polski. Turyści, którzy przed przybyciem do Australii przebywali w krajach zagrożonych żółtą febrą, powinni posiadać zaświadczenie o szczepieniu przeciwko tej chorobie.

 

 Zniżkowe karty rabatowe (turystyczne)

 

Międzynarodowe karty (legitymacje) rabatowe (inne nazwy: zniżkowe, turystyczne, młodzieżowe, studenckie) są to uznawane na całym świecie karty przeznaczone dla określonej grupy podróżujących (głównie uczniów i studentów), uprawniające do wielu zniżek (np. na bilety na różne środki transportu), a także zawierające (przeważnie) ubezpieczanie od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli chodzi o ubezpieczenia są one gwarantowane do określonej, z reguły niewysokiej sumy, toteż zalecamy zakup dodatkowego ubezpieczania w którejś z firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku.

 

 

 Europejska Karta Młodzieżowa EURO<26

Przykładowa karta EURO<26

Jest to karta rabatowo - ubezpieczeniowa, której posiadaczem może zostać każdy młody człowiek pomiędzy 12 a 26 rokiem życia. W

 całej Europie ok. 3 200 000 osób posługuje się Kartą, a w samej tylko Polsce ok. 105 000. Karta EURO<26 ważna jest przez rok od daty wydania i daje dostęp do 200 000 zniżek w 37 krajach europejskich, a także w niektórych krajach poza Europą. Karty są honorowane na zasadzie wzajemności. Oznacza to, iż każdy posiadacz Karty EURO<26 ma dostęp do całej oferty zniżek na terenie wszystkich krajów uczestniczących w projekcie.

Mniej wydając można:

      zwiedzać muzea, zamki, galerie,

      podróżować promami, samolotami, autobusami,

      bawić się w kinach, teatrach, dyskotekach, klubach,

      uczyć się w kraju i za granicą,

      kupować m.in. w księgarniach, sklepach sportowych, odzieżowych, muzycznych, fotograficznych,

      posiadacze karty EURO<26 uprawnieni są do kupowania specjalnych, tanich biletów lotniczych SATA w Biurach Turystyki Młodzieżowej CAMPUS - Centrum Rezerwacji Telefonicznej

 

 

 International Student Identity Card (ISIC)

 

Międzynarodowa Legitymacja Studencka

Międzynarodowa Legitymacja dla Uczniów i Studentów, jest jedynym uznawanym na całym świecie dokumentem potwierdzającym status

 studenta. Legitymacja ISIC przysługuje uczniom szkół średnich od 12 roku życia (gimnazja, licea, szkoły pomaturalne) i studentom studiów stacjonarnych (dziennych i wieczorowych, publicznych i prywatnych).

ISIC uprawnia do korzystania z 150.000 zniżek w ponad 100 krajach na całym świecie oraz upoważnia do korzystania z wielu specjalnych przeznaczonych wyłącznie dla jej posiadaczy usług. Zniżki obejmują usługi transportowe, noclegowe, wstępy do obiektów muzealnych, kulturalnych, sportowych oraz wiele innych przydatnych w podróży. W wielu krajach posiadacze ISIC otrzymują zniżki na towary, które nie zostały objęte oficjalną umową, ponieważ zniżkodawcy traktują legitymację ISIC na równi z lokalną legitymacją studencką. Legitymacja objęta jest patronatem UNESCO.