Podróżowanie po świecie
|
Terroryzm |
Motywacja działania terrorystów
Patrząc na cechy muzułmańskiego fundamentalizmu, wyróżnić możemy kilka zasadniczych „dogmatów”, wykorzystywanych przez jego duchowych przywódców:
Dogmaty te wskazują, jak bardzo złożone są motywy działania samobójców-terrorystów, wśród których najczęściej wymieniane są:
Podsumowując można stwierdzić, że w szczególnych, specyficznych dla jednostki sytuacjach, każdy może popełnić czyn, który spełnia definicję terroryzmu, ale prawdopodobieństwo, że ktoś faktycznie to zrobi, jest bardzo zróżnicowane. Przyznanie, że w pewnych okolicznościach możemy zachować się niewłaściwie, nie jest też równoznaczne z akceptacją takiego zachowania. To raczej wyraz pokory, odczucie wspólnoty z całym ludzkim gatunkiem.
Miejsca najbardziej narażone na ataki terrorystyczne
Obecnie najbardziej narażone na atak są duże miasta, przykładowo Warszawa – stolica, będąca najlepiej rozpoznawanym na świecie miastem Polski. Wśród obiektów najbardziej narażonych należy wyróżnić kościoły, dworce oraz szpitale. Nie należy oczywiście zapominać o ochronie obiektów strategicznych ze względu na bezpieczeństwo kraju (elektrownie, zakłady chemiczne, ujęcia wody pitnej, reaktor atomowy, składy rezerw paliwowych, budynki instytucji państwowych, itp.). Polska nie należy do krajów wybitnie zagrożonych zjawiskiem terroryzmu, jednakże w obecnej sytuacji politycznej trzeba być wyjątkowo przygotowanym na każdą ewentualność. Terroryzm jest zjawiskiem, którego nie da się przewidzieć – inwencja twórcza w organizowaniu ataków nie ma granic. Przy próbie przewidywania trzeba pamiętać, że terroryści nie posiadają zasad moralnych przyjętych przez nas – nie istnieje w ich mentalności poszanowanie dla jakiegokolwiek życia ludzkiego. Z tego też powodu nie sposób jest przewidzieć możliwy cel ataków terrorystycznych. A może to przecież nastąpić w każdej chwili.
Atak terrorystyczny najczęściej ma także miejsce na:
Kraje szczególnie zagrożone atakami terrorystycznymi
Institute for Economics & Peace (Instytut Ekonomii i Pokoju), globalna organizacja non-profit z siedzibą w Sydney i oddziałem w Nowym Jorku, opracował Global Terrorism Index (GTI) – pierwszy na świecie indeks zagrożenia terroryzmem. Uwzględniono w nim 158 krajów, a sporządzony został na podstawie danych z ostatnich 10 lat zgromadzonych przez amerykański University of Maryland for the National Consortium for the Study of Terrorism and Responses to Terrorism. Na czele znalazł się Irak, a w pierwszej dziesiątce najbardziej niebezpiecznych państw na świecie są m.in. Tajlandia i Rosja. Głównymi czynnikami, które brano pod uwagę przy sporządzaniu zestawienia były: liczba ataków terrorystycznych, liczba ofiar śmiertelnych i rannych na skutek takich ataków oraz liczba zniszczonych nieruchomości (domów itp.). Dane są więcej niż niepokojące. Liczba aktów terroryzmu wzrosła od 2001 r. o 460 procent, a liczba ofiar o 195 %, zmniejszyła się jednak w porównaniu z rokiem 2007, który był najgorszy pod tym względem z powodu wojny w Iraku. Najbardziej zagrożone terroryzmem są kraje Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Pierwsza trójka krajów w Global Terrorism Indem, czyli Irak, Pakistan i Afganistan, nie stanowi zaskoczenia. W Iraku w ciągu ostatnich 10 lat doszło do ponad 1200 aktów terroryzmu, w których zginęło prawie 1800 osób. Pewnym zaskoczeniem może być jednak czwarta pozycja Indii oraz 9 - Rosji. Największy wzrost zagrożenia terroryzmem w dekadzie 2001-2011 zanotowano w USA (41. miejsce), Algierii (15.) i Kolumbii (13.). Polska znalazła się na 116. miejscu indeksu wraz z kilkudziesięcioma krajami, w których w ostatnich 10 latach nie doszło do żadnego aktu terroryzmu.
Pierwsza dziesiątka według Global Terrorism Index (liczba punktów w skali 0-10, gdzie 0 oznacza brak zagrożenia terroryzmem):
Zasady zachowania się w czasie zagrożenia terrorystycznego
Nie zastępujemy służb bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Powiadamiamy stosowne służby (policję, straż miejską, administratora obiektu).
Jeśli powodem zagrożenia jest pozostawiony bez opieki przedmiot, nie należy próbować go przenieść, ani dotykać.
Zachowujemy spokój.
Stosujemy się do poleceń osób kierujących operacją, jeśli dojdzie do akcji ewakuacyjnej lub ratowniczej.
Pomyślmy o drogach, którymi w pośpiechu można się ewakuować z budynku, metra lub innych zatłoczonych miejsc.
Zabierajmy tylko najważniejsze rzeczy, typu teczki, nesesery, torebki.
Nie bądźmy utrapieniem dla napastników, słuchajmy się ich, nie zadawajmy pytań.
Zapamiętajmy szczegóły dotyczące porywaczy i otoczenia – może to pomóc w uwolnieniu pozostałych zakładników oraz identyfikację porywaczy przy aresztowaniu.
Wyrzućmy wszystkie symbole, które kojarzą się z władzą lub wyższymi stanowiskami. |