Podróże po świecie

 

Wstęp

 

 

 Podróżowanie po świecie

 

 

Podróżowanie

w

Unii Europejskiej

 

 

 Terroryzm

 

 

Bibliografia

  Europa
 

Spis treści

1. Potrzebne dokumenty

2. Ubezpieczenia

3. Pomoc w nagłych wypadkach

4. Zguby i kradzieże

5. Zatrzymanie

6. Szczepienia ochronne przed podróżą

7. Pamiętaj

8. Europejska Karta Młodzieżowa

 

 

 

Potrzebne dokumenty

Ważne jest zorientowanie się, jakie dokumenty są wymagane do przekroczenia granicy, gdyż Bułgaria, Rumunia, Wielka Brytania, Irlandia oraz Cypr nie należą do Strefy Schengen i trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Przy wjeździe do pozostałych państw UE takie dokumenty nie są wymagane. Mimo to warto mieć je przy sobie, gdyż mogą być przydatne w innych sytuacjach, np. przy zatrzymaniu przez policję. Osoby spoza UE powinny posiadać paszport oraz ważną wizę. Małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci lub wnuki pochodzący spoza UE nie potrzebują wizy kraju, do którego się udają, jeśli kraj ten jest w strefie Schengen i osoby te posiadają kartę pobytu lub wizę wydaną w innym kraju należącym do strefy Schengen. Nasz zarejestrowany partner oraz dalsi krewni mogą zwrócić się do władz kraju UE, do którego się udają o oficjalne uznanie statusu członka rodziny obywatela UE. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku osoba taka będzie miała taki sam status, jak nasz współmałżonek.

Ubezpieczenia

 

Wyjeżdżając za granicę zawsze należy pamiętać o wykupieniu stosownego ubezpieczenia. Polisy nie są drogie, a koszty, jakie należy ponieść w razie ich braku, są bardzo wysokie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)- W państwach Unii Europejskiej ubezpieczenie zdrowotne mamy prawie automatycznie -przed wyjazdem - możemy ją uzyskać w najbliższym oddziale NFZ.

EKUZ nie pokrywa kosztów wszystkich badań lub zabiegów. Możemy wykupić także:

  pokrycie kosztów leczenia i pomocy w podróży.

  ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

  ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym za szkody na osobie i na rzeczy (OC)

  pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego

  pokrycie kosztów odwołania imprezy przed wyjazdem lub wcześniejszego powrotu czy anulowania pierwszego noclegu w hotelu

Pomoc w nagłych wypadkach

 

Aby uzyskać pomoc w nagłym wypadku, w każdym kraju UE należy zadzwonić - z komórki lub telefonu stacjonarnego - pod bezpłatny numer 112.

Zguby i kradzieże

 

  Każdą kradzież należy zgłosić miejscowej policji. Zaświadczenie od policji o zgłoszeniu kradzieży będzie potrzebne przy ubieganiu się o odszkodowanie lub wypłatę ubezpieczenia.

  Jeżeli skradziono Ci paszport, zgłoś to nie tylko policji, ale też konsulatowi lub ambasadzie swojego państwa. Pamiętaj, że w trakcie pobytu poza UE możesz otrzymać pomoc konsulatu lub ambasady dowolnego innego kraju UE, jeżeli Twój kraj nie ma tam swojego przedstawicielstwa.

Zatrzymanie

 

  W przypadku zatrzymania, aresztowania lub pozbawienia wolności turysta ma prawo wnioskować o kontakt z konsulem. Konsul zadba o to, aby obywatel RP nie był traktowany gorzej niż obywatel państwa, w którym przebywa.

Szczepienia ochronne przed podróżą

Szczepienia ochronne zalecane są szczególnie dla osób, które planują podróż do tropikalnych krajów. Takie szczepienia można wykonać w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych oraz w innych wyspecjalizowanych placówkach medycznych.

Pamiętaj

 

  • szczepienia należy wykonać najlepiej 6 do 8 tygodni przez wyjazdem, a najpóźniej na 4 tygodnie przed podróżą,

  • szczepień należy dokonać szczególnie, jeśli planuje się wyjazdy na tereny wiejskie, leśne i wszędzie tam, gdzie będzie się miało duży kontakt z przyrodą,

  • według międzynarodowych przepisów jedyne obowiązkowe szczepienie to szczepienie przeciwko żółtej gorączce. Brak tego szczepienia może narazić Cię na zatrzymanie na granicy przy wjeździe do niektórych krajów.

  • przepisy o szczepieniach w różnych krajach często ulegają zmianie, dlatego przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić informacje o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach.

REGION GEOGRAFICZNY

ZALECANE SZCZEPIENIE

Europa Północna WZW B, tężec, błonnica, kleszczowe zapalenie mózgu
Europa Południowa WZW A i B, tężec, błonnica, dur brzuszny, poliomyelitis, zakażenia meningokokowe, wścieklizna, kleszczowe zapalenie mózgu

 

Prawa Pasażerów

Podróżującym przysługuje prawo do należytej informacji dotyczącej rozkładów jazdy pociągów. Jeżeli nasz pociąg ma opóźnienie wynoszące co najmniej godzinę, to możemy domagać się zwrotu kosztów za bilet, a nawet za odbytą już podróż, jeżeli opóźnienie uniemożliwia jej kontynuowanie. Przysługuje nam także prawo zwrócenia się do przewoźnika o wydanie biletu na inną trasę, która prowadzi do celu naszej podróży. W przypadku kontynuacji podróży przysługuje nam odszkodowanie 25% ceny biletu (w przypadku opóźnienia 1-2 godziny) lub 50 % (ponad 2 godziny), a pieniądze powinniśmy otrzymać w ciągu miesiąca. Nie dotyczy to jednak kolei miejskich, podmiejskich i regionalnych, a także sytuacji, w której opóźnienie wynika z bardzo trudnych warunków pogodowych.

Za zgubiony bagaż, który wcześniej zarejestrowaliśmy przysługuje nam do 1300 euro odszkodowania, jeśli potrafimy udowodnić jego zawartość lub do 300 euro jeśli nie możemy tego uczynić. W przypadku zranienia lub śmierci w wyniku wypadku kolejowego, rodzina ofiary może otrzymać do 1,5 tys. euro za zgubiony lub uszkodzony bagaż i dodatkowo do 21 tys. euro za śmierć tej osoby.

W przypadku opóźnienia przekraczającego 5 godzin lub odwołania lotu możemy ubiegać się o zwrot kosztów biletu lub jego zamianę. Mamy także prawo skorzystać z noclegu, posiłków, napojów i rozmowy telefonicznej na koszt przewoźnika. Odwołanie lub opóźnienie lotu o ponad 3 godziny oznacza dla podróżnych możliwość starania się o odszkodowanie 250-600 euro, w zależności od długości trasy. Natomiast jeśli przewoźnik zaproponował nam inny lot w podobnym terminie przysługuje nam 50% sumy odszkodowania. Nie przysługuje nam ono jeśli zostaliśmy poinformowani o odwołaniu lotu z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Okres ten jest wystarczająco długi do dokonania nowej rezerwacji, np. u innego przewoźnika. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z poziomu obsługi i samego lotu możemy złożyć skargę.

 

 Europejska Karta Młodzieżowa

 

Europejska Karta Młodzieżowa Euro 26 jest przeznaczona przede wszystkim dla uczniów i studentów. Posiadacz jest uprawniony do korzystania ze zniżek w wielu sklepach i punkach. Obejmuje ubezpieczenie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Każdy ma możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie opcji. Jej wyrobienie nie przysparza większych trudności. Można z nią podróżować po całej Europie i korzystać ze zniżek nawet w 40 krajach. Karta ta jest legitymacją szkolną, studencką, a nawet członkowską - takie trzy w jednym. Warto zatem wiedzieć jak zamówić i wyrobić kartę, ile to kosztuje, jakie ubezpieczenie obejmuje i co najważniejsze - dla młodzieży - jakie zniżki gwarantuje i gdzie można je wykorzystać. Wyrobienie karty - jak i gdzie 0 Europejską Kartę Młodzieżową można pytać w punktach dystrybucji. Takie punkty nie trudno znaleźć. Najlepiej wpisać je w wyszukiwarce na stronie euro26.pl. Kartę może zamówić praktycznie każdy, kto nie ukończył 30 lat. Jednak osoby w wieku 7-16 lat dodatkowo muszą posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, wówczas to osoba dorosła wypełnia wniosek. Wyrobienie takiej karty trwa zaledwie kilka minut. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą zdjęcia, dowodu osobistego albo legitymacji uczniowskiej bądź studenckiej, jeśli zamierzamy wybrać się do punktu dystrybucji. Rodzaje Europejskiej Karty Młodzieżowej Decydując się na taką europejską legitymację należy wybrać rodzaj karty. Do wyboru mamy kilka wariantów:

 Euro26 CLASSIC - do wyboru jest wariant bez ubezpieczenia, WORLD lub SPORT. Można ją nabyć nawet nie będąc studentem. Ubezpieczenie działa cały rok od założenia karty. Jesteś wówczas ubezpieczonym w razie nieszczęśliwego wypadku (do 5 000 euro), pokrywa również koszty leczenia za granicą (do 60 000 euro) oraz jest to ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej (do 20 000 euro). Dodatkowo polisa sport daje możliwość uprawiania wszelakich sportów. Ponadto dzięki tej karcie masz możliwość korzystania ze zniżek w kraju i za granicą.

 Euro26 STUDENT - warianty do wyboru to: bez ubezpieczenia, POSLKA, WORLD, SPORT, POLSKA SPORT. To propozycja dla uczniów i studentów. Ubezpieczenie z zależności od rodzaju karty obejmuje podróże po Polsce i Europie, sporty wyczynowe, albo tylko Polskę. Karta ta również gwarantuje zniżki w Polsce i Europie. Może zastąpić typowe ubezpieczenia proponowane na uczelni lub w szkole.