Podróżowanie po świecie
|
Azja |
Wybierając się do Azji musimy posiadać oczywiście ważny paszport, ale nie jest to jedyny dokument, który nam będzie potrzebny. Ważna jest kwestia wiz, które w wielu krajach w Azji będą dla nas niezbędne. Należy więc uzyskać informacje u rzetelnego źródła, jakimi są głównie ambasady poszczególnych państw. Warto zwrócić uwagę, że na przykład w Tajlandii przepisy wizowe zmieniają się bardzo często. Najlepiej sprawdzić takie informacje w ambasadzie. Bywa, że wymagane jest wcześniejsze aplikowanie o wizę w ambasadzie, w innych przypadkach z kolei można ją dostać po przylocie do wybranego kraju bezpośrednio na lotnisku. Trzeba koniecznie upewnić się, czy na danym przejściu granicznym istnieje możliwość otrzymania wizy wyjazdowej. Kolejnymi dokumentami zdecydowanie niezbędnymi w podróży są bilety lotnicze. Zaleca się planowanie zakupu biletów z dużym wyprzedzeniem, ponieważ dzięki temu istnieje możliwość skorzystania z wielu promocji lotniczych i zaoszczędzenia pieniędzy.
Zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne może być znaczne w regionach, do których się udajemy, dlatego też wybierając się do Azji najlepiej jest zaszczepić się profilaktycznie przeciwko tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby. Lekarze wskazują, aby przestrzegać zasad higieny. W wielu regionach Azji jest wysokie zagrożenie malarią, dlatego warto zaopatrzyć się w leki, które skutecznie będą zapobiegać tej chorobie. Ich przyjmowanie może powodować skutki uboczne, o czym nie należy zapominać. Zamiast leków, można wziąć ze sobą środki odstraszające komary, co może uchronić nas przed malarią i rozprzestrzeniającą się właśnie w Azji dengą. Dokumentem potwierdzającym odbycie szczepień przeciwko egzotycznym chorobom, jest tzw. żółta książeczka, czyli międzynarodowa książeczka szczepień. Jest dokumentem wymaganym i rozpoznawalnym wszędzie na świecie. Można ją uzyskać w międzynarodowych punktach szczepień, które znajdują się przy wybranych wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Wybierający się do Azji Wschodniej powinni się zaszczepić na: Cholerę, Meningokokowi, Zapalenie mózgu, WZW A i B, Japońskie zapalenie mózgu. Jadąc do Azji Południowo- Wschodniej, zalecane są szczepienia przeciwko: cholerze, durowi brzusznemu, japońskiemu zapaleniu mózgu, chorobie Heinego-Medina, wściekliźnie, WZW A i B. Dla wybierających się zaś do Azji Południowo-Środkowej najbardziej odpowiednie będą szczepienia na: cholerę, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, chorobę Heinego-Medina, wściekliznę.
Wyjeżdżając do Azji na własną rękę i rezygnując z pomocy biura podróży, możemy tak ustalić plan podróży, aby zobaczyć miejsca, na których nam najbardziej zależy. Wielokrotnie nie będzie to możliwe jeśli wybierzemy się na zorganizowane przez biuro podróży wczasy. Przeanalizujmy zatem, o czym pamiętać podczas wybierania się do Azji samodzielnie. Kierunki azjatyckie są wśród Polaków uznawane za egzotyczne, ale stają się one coraz bardziej popularne. W Azji ceny produktów spożywczych, noclegów, a nawet biletów lotniczych są tańsze niż w Polsce. Przed przystąpieniem do organizowania na własną rękę wyjazdu do dalekich krajów azjatyckich należy zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy i jakie są nasze oczekiwania związane z samym wyjazdem. Jeśli naszym celem jest błogi wypoczynek na plaży, w luksusowym hotelu, to chyba najlepiej zdecydować się jednak na wyjazd z biurem podróży, które na siebie weźmie ciężar organizacji takiej wycieczki. Musimy się jednak wtedy liczyć ze sporymi kosztami. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić parę groszy, ale jednocześnie zobaczyć coś w dalekich krajach, Azja wbrew pozorom jest na wyciągnięcie naszej ręki, choć dla wielu osób wydaje się to niewyobrażalne. Przed wyjazdem do któregoś z krajów azjatyckich należy sprawdzić, jaka panuje tam sytuacja polityczna. W tym celu trzeba wejść na stronę naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie pojawiają się komunikaty o tym, co właściwie dzieje się na świecie. MSZ ostrzega też niekiedy przed wyjazdem do niektórych krajów, w których na przykład trwają strajki czy zamieszki. Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić warunki atmosferyczne panujące w danym kraju. Trzeba pamiętać, że kontynent azjatycki jest mocno zróżnicowany pod kątem klimatycznym, dlatego też pogoda w różnych krajach może być zupełnie odmienna. Pamiętajmy, że w niektórych krajach występuje pora deszczowa, warto wiedzieć, kiedy ma ona miejsce.
Miej pod ręką drobne. Z jakiegoś powodu, wydawanie reszty w Azji często stanowi problem. Podając sprzedawcy banknot o wysokim nominale nieraz dostrzeżemy wyraz przerażenia na jego twarzy. Dlatego warto z banknotem udać się na przykład do supermarketu, czy większego sklepu, by zapłacić nim choćby nawet za drobiazg. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek przy zakupach na targu, lub płaceniu za taksówkę, rikszę lub tuk-tuka. Strzeż się komarów tygrysich. Te wyjątkowo agresywne insekty o długich pasiastych kończynach pod każdym względem zasłużyły na swoją nazwę. Nie łudź się, nie uda Ci się ich całkowicie uniknąć, zwłaszcza w porze deszczowej. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, takich jak: noszenie długich rękawów i nogawek, co w upale wcale nie jest takie proste oraz zamykanie okien wieczorem, zawsze wtedy, gdy zapalamy światło. Na pewno pomogą też środki chroniące przed ukąszeniami. Uważaj na taksówkarzy-naganiaczy. Zarezerwowałeś hotel, podałeś jego nazwę taksówkarzowi na lotnisku i ruszyliście w drogę. Na miejscu okazuje się, że w hotelu nie ma miejsc, lub że pokój jest o wiele droższy. Może okazać się, że taksówkarz przywiózł Cię do całkiem innego hotel. Zawsze miej pod ręką dokładny adres miejsca, gdzie się wybierasz. I nie tylko ze względu na ewentualnych naciągaczy. W wielkich miastach, jak na przykład Bangkok czy Pekin nie ma szans, aby taksówkarz znał wszystkie znajdujące się tam hotele. Mali żebracy. Gdy nagabują nas dzieci na ulicy i chcemy ich poczęstować cukierkiem uważajmy, czy przypadkiem jedno z nich nie chce w międzyczasie wyciągnąć nam portfela. Psy, w mniej zaludnionych miejscach możemy napotkać na swojej drodze zdziczałe psy. W takiej sytuacji dobrze jest mieć przy sobie jakiś większy patyk. I w żadnym wypadku nie należy okazywać strachu. Poruszaj się powoli i spokojnie. Jogurt, po przyjeździe w nowe miejsce warto czym prędzej udać się do sklepu po miejscowy jogurt! Nie pytajcie mnie, w jaki dokładnie sposób to działa, ale spożycie takiego specyfiku pozwala ustrzec się przed problemami żołądkowymi.
|